Türkiye birçok ilde farklı olaylara, etkinliklere ve birbirinden ilginç insan manzaralarına sahne olmaktadır. Yakın zamanda adı hep en tuhaf haberlere konu olan Rize’de, her yıl formula yarışı düzenlenmektedir. Evet bu yarışın bizdeki gerçek ismi ise Formulaz. Tahtadan yapılan araçlar ile yapılan yarışların en sonuncusu, 2017 Ağustos ayında Rize’nin Tunca beldesinde gerçekleşti. Bu yıl aynı zamanda kadınlar kategorisi olarak ayrı bir kulvar da açıldı. Formulazın belli başlı kuralları vardır. Çivi ve vida dışında hiç bir metal aksam kullanılamaz, araçların uzunluğu 170 cm ile sınırlıdır. Maksimum genişlik ise 70 cm ve tekerlek yüksekliği 25 cm’yi geçemez. Aracın her tarafı el emeği göz nuru olmalıdır. Makine ile yapılan araçlar kabul edilmez. Herhangi itici bir güç kullanılamaz, motor ve türevleri gibi. Katılımcılar üniforma gibi ayaklarına kıl çorap ve kara lastik giymeleri gerekir. Etkinlik 70 yarışmacı ile sınırlı olup, 18 yaş ve üstü kişiler katılabilir. 2017 Ağustos ayında yapılan yarışmada verilen ödüller de gelenekseldi. Birinci gelene tam altın, ikinciye yarım ve üçüncüye ise çeyrek altın ödülü verildi.

Köçeklik, Anadolu da geçmişi çok eskilere dayanan bir gelenek. Anlam olarak,erkeklerin kadın kılığına girip yöresel kıyafetler ile göze batan ve izleyeni etkileyen dans figürleri ortaya koyma sanatıdır. Tabi Türk toplumunda bir takım aşağılayıcı sözlere maruz kalsalar da, köçekler halen geleneklerini devam ettirmektedirler. Köçeklik eğitimi küçük yaşlardan başlar ve uzun yıllar sürer.

Bir diğer farklı yarışma, yakın zamana kadar birçok kişi tarafından bilinmezdi. Ege yöresine ait tuhaf bir güreş yarışması olan deve güreşleri İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli bölgelerinde yaygın olarak her yıl kış aylarında birçok il ve ilçede düzenlenir. Güreşler, birbirinden ilginç sahnelere de konu olur. Yenileceğini anlayan deve kaçmaya başlar ve bazı zamanlar izleyicilerin üzerine gidip komik kazalara sebep olur. Develer bir zarar görmez merak etmeyin. Sahipleri tarafından inanılmaz derecede iyi bakılırlar. Hatta sahiplerinin tamamı için develer çocukları gibidir. Develeri ile birlikte yatanlar bile vardır. Deve güreşleri öncesi geleneksel süsleme teknikleri ile süslenip sokaklarda sahipleri tarafından göğüsleri kabara kabara dolaştırılır. Çok pahalı olan develere öyle herkes de sahip olamaz. Dededen kalma gelenek olarak torunlar bu geleneği devam ettirir.