Türkiye’nin güçlü ve kadim bir kültürü, yüzyıllara meydan okuyan adetleri vardır. Adetleri, kültürü ve gelenekleri ile zengin bir dünyası olan Türkiye’de özellikle yabancıları şaşırtan çok sayıda alışkanlıkları vardır. Bunlardan biri de sokak düğünleridir.

Sokak düğünleri eskiden salon kültürünün olmamasından dolayı bir ihtiyacın karşılığı olarak tercih edilirdi. Genellikle kırsalda yaşayan insanlar, kış aylarında değil, yaz aylarına bıraktıkları düğünleri cümbür cemaat yaparlardı. Sokakların köyün ya da ilçenin en büyük meydanlarında kazanlar kurulur, süslemeler yapılır ve çalgılar çalınırdı. Her yöreye ait adetler düğünün motifini oluştururken, çeşitli aktiviteler de yapılırdı.

Haremlik selamlık alışkanlığının olduğu yörelerde kadınlar ve erkeklerin bulunduğu alanlar arasına ya perde çekilir ya da iki farklı yerde düğün yapılırdı. Genellikle bu tür uygulamaların yapıldığı yerlerde kadınların düğünü, dört duvarı olan büyük bahçelerde yapılır ve erkekler giremezdi.

Üç gün üç gece düğün yapılan yerlerde ise her gün öğleden sonra çalgılar çalınır, yemekler yapılır ve tatlılar dağıtılırdı.

Yedi bölgeye ayrılan Türkiye’de onlarca farklı kültür ve gelenekler yaşar. Her bölgenin kendine has özellikleri bulunur ama bu bölgeyle sınırlı değildir. Şehir şehir, yöre yöre, ilçe ilçe hatta mahalle mahalle birçok farklı uygulama vardır. Bu da Türkiye’nin kültür zenginliğinin bir yansımasıdır.

Günümüzde ise sokak düğünlerinin yerini salon düğünleri almaya başladı. Artık düğün salonları, yalılar, konaklar ve marinalar gibi birçok düğün salonu var. Artık adetler ve düğün alışkanlıkları modern bir şekilde devam ettiriliyor. Peki, eski adetler, kadim düğün gelenekleri, sokak düğünleri yok mu oldu? Bunun cevabı hayır!

Sokak düğünleri eskisi kadar çok yapılmasa da hala devam ediyor. Büyük şehirlerde kısmen daha az da olsa, köylerde özellikle sıcak aylarda sokaklarda ya da açık alanlarda düğünler yapılıyor. Misafirler için kazanlarda yemekler üç gün boyunca pişerken, şerbetli tatlılar ile davetlilerin ağzı tatlanıyor.

Büyük şehirlerde sokak düğünleri az da olsa yapılıyor. Ancak bunun yanında çoğu kişi kız alma esnasında eski adetlerden vazgeçmiyor. Davul zurna ile kapıda küçük bir oyun halkası kuruluyor. Çalgılar eşliğinde düğün yapılan yere giderlerken şehir eski adetlerini bir nebze olsa da yaşıyor.