Ülkemizde evlilik, yeni bir ev kurma gibi olaylar her zaman büyük bir önem teşkil etmektedir. Evlilikten önce çiftlerin gerçekleştirmesi gereken birtakım ritüeller vardır. Kız isteme törenleri evlilik sürecinde gerçekleştirilmesi belki de en önemli geleneklerimiz arasında yer alır.

Evlilik aşamasında gelenekler yöreden yöreye göre farklılık gösteriyor olsa da, bütün yörelerin ortak noktasının kız isteme olduğunu söyleyebiliriz. Evlilik aşamasında ilk olarak sosyal, yaş ve ekonomik denklikler gibi çeşitli özellikler incelenir. Hem kız tarafı hem de erkek tarafı karşı tarafın sülalesini ve soyunu araştırırlar. İki taraf için de herhangi bir sorun yoksa, bir sonraki aşama kız istemedir.

Kızı İstemeye Kimler Gider?

Kız isteme törenleri, evlilik öncesinde gerçekten çok önemli bir aşamadır. Erkek tarafı daha önceden belirlenen bir tarihte kız istemeye gider. Kız isteme aşamasında, erkek tarafından en büyük olan kişi (baba veya dede olabilir) kız tarafındaki en büyük kişiden kızı ister. Bu törende sadece çekirdek aileler olabileceği gibi babaanne, dede, hala, teyze, amca, anneanne de yer alabilir. Aynı zamanda kız, isterse yakın arkadaşlarını veya kuzenlerini bu özel gününde mutluluğunu paylaşmak adına davet edebilir.

Kız isteme Sırasında Kahve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Herkes kahveyi sevmek zorunda değil. Fakat bu tarz önemli bir günde kahve ikramı da geleneklerimizin arasında yer almaktadır. Asıl önemli konu ise; kahvenin ne zaman yapılacağıdır. Bu konuda belli bir bölüm kahvenin isteme öncesinde yapılmasını ve kahveler içilirken istemenin gerçekleşmesini desteklerken, belli bir bölüm istemeden sonra sohbet aşamasında ikram edilmesini tercih eder.

Kahve ikramından sonra kız isteme ve son olarak da çikolata ikramı, bu ritüelde en fazla tercih edilen sıralamadır. Bu evrede kemikleşen bir geleneğiniz yoksa, bu şekilde bir sıralama sizin için de uygun olacaktır. Kahve konusunda en klasik adetlerden birisi de; damada tuzlu kahve içirme adetidir. Geleneklerimize göre eğer damat hiç sesini çıkarmadan bu tuzlu kahveyi içerse, kötü günde de sizin yanınızda olacağının mesajını verir.

Kız Nasıl Bir Kıyafet Tercih Etmelidir?

Kızlar, isteme törenlerinde kıyafet tercihi yapacakları zaman, ikramları uzattıkları sırada rahat olmak adına göğüs dekoltesi çok fazla olmayan kıyafet tercih etmelidir. Sade bir saç ile makyaj ise doğal bir görünüm vereceği gibi, fotoğraf çekimleri sırasında iyi bir görünüm elde edilmesine de yardımcı olur.