Askerlik bizim kültürümüzde çok önem verilen bir vazifedir. Sağlıklı olan ve yaşı 20’ye gelmiş her Türk erkeğinin askerlik yapması kaçınılmazdır. Bir vatan borcudur bu. Hem ailesine hem de milletine gerektiğinde ne kadar vefalı ve fedakar olabileceğinin kanıtıdır. Bu nedenle de askerliğe uğurlama törenlerinin de kültürümüzde ayrı bir yeri vardır.

Genellikle heyecanlı ve hareketli geçmektedir asker uğurlama töreni. Askere gidecek olan genç, yaklaşık 15-20 gün öncesinden akrabalarını ve yakın dostlarını ziyaret eder. Büyüklerinin dualarını alıp, ellerini öper. Arkadaşlarıyla birlikte hoşça vakit geçirerek, gencin moral ve motivasyon depolaması sağlanır. Kimi yörelerde askere gidecek olan genci akrabaları yemeğe çağırır. Bazı yöreler de gencin boynuna kırmızı tülbent bağlanır. Arkadaşlarıyla ellerinde Türk bayrağı taşıyarak, ev ev dolaşarak askerlik için yardım parası bile toplandığı olur. Eğer bir yörede birbirini tanıyan birkaç genç askere gidecekse, ailelerinin ortak katılımıyla askere gitmeye 1 gün kala asker düğünü bile yapılır. Eline kına yakılan asker düğünden sonraki gün tüm yakınları tarafından havaya atarak uğurlanır. Artık asker ocağı onu beklemektedir. Burası yepyeni tecrübelerin yaşanacağı, birçok şey öğreneceği, yeni arkadaşlar edineceği ve yıllar geçse de unutamayacağı bir yer olacaktır. Bu yüzden asker uğurlama törenleri, özellikle küçük yerleşim yerlerinde hareketli geçer.

Hemen hemen hepimiz otobüsle seyahat ettiğimiz zaman rastlamışızdır. Eğer asker alım zamanına denk gelinmişse otobüs terminali tıklım tıklım doludur. Davul-zurna eşliğinde askere giden gençler otobüslere bindirilir. Şarkılar ve türküler otobüs hareket edene kadar devam eder. Hatta bir müddet özel arabasıyla, motosikletiyle otobüsün peşine takılanlar olur. Yolculuğa çıkarken askerin arkasından su gibi kolayca gidip dönmesi için su dökülür. Bu su dökme adeti genellikle yolculuğa çıkan herkes için uygulanabilir. Genç askere gittikten sonra eş dost akraba gencin ailesine ”Allah Kavuştursun”a gidilir.

Askerliğin bitişi de başlangıcı kadar önemlidir elbet. Bazı yerlerde askerden dönen genç için mevlit okutulur, kurban kesilir. Yine yakınları askerin ailesine bu mutluluğu paylaşmak için ”Gözü Aydın”a giderler. Delikanlıların hayatın zorluklarıyla tanıştığı, olgunlaştığı, hem fiziksel hem de manevi yönden güç kazandığı müessesedir askerlik.