Her yeni yıl yeni bir umut demek. Bu sadece insanlar için değil ülkeler için de böyle. Kimi yıllar ülkelere şans getirirken kimi yıllar bazı ülkelerin başında kara bulutlar dolaşabiliyor. Peki henüz geride bıraktığımız 2017’de Türkiye’de neler oldu neler bitti hatırlıyor musunuz? Gelin 2017 Türkiye’ye neler getirdi Türkiye’den neler götürdü bir bakalım.

Maalesef kötü anılarla geride kalan 2016 dan sonra, Türkiye 2017’ye de yürekleri yakan bir haberle başladı. Yeni yılın ilk dakikalarında İstanbul’un Ortaköy semtinde bulunan gece kulübü Reina’ya silahlı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi ise yaralandı.

Türkiye daha Reina saldırısının şokunu atlatamamıştı ki 5 Ocak 2017’de bu sefer İzmir Adliyesi’ne düzenlenen bir terör saldırısıyla sarsıldı. PKK’lı teröristlerin İzmir Adliyesi önüne bombalı bir araçla geldiğini ve içeri sızma teşebbüslerini fark eden polisimiz Fethi Sekin(43) ve bir adliye çalışanımız çıkan çatışmada şehit düştü.

2017 yılının Mart ayına ise Almanya ve Hollanda’yla yaşanan krizler damgayı vurdu. Nisan ayında yapılacak olan anayasa referandumu hakkında, Almanya’nın Gaggenau kasabasında gurbetçilerle yapacağı konuşma etkinliği Alman yetkililer tarafından iptal edildi. Ardından Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun referandum çalışmaları kapsamında Hollanda’nın Rotterdam kentine havalanan uçağına iniş izni verilmedi. Yaşanan bu gelişmeler Almanya ve Hollanda ile ilişkilerin gerilmesine yol açtı.

Türkiye, 16 nisan 2017’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini öngören anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gitti. Anayasa değişikliği % 51,41 “Evet” oyuyla kabul edildi.

Haziran ayına ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ”Adalet Yürüyüşü” damga vurdu. 15 Haziran’da Güvenpark’tan başlatılan yürüyüş 25 gün sonra 9 Temmuz’da Maltepe’de sonlandırıldı. ”Bu Yürüyüş Bizim İlk Adımımızdı.” diyen Kılıçdaroğlu, ayrıca İstanbul’da düzenlenen mitingde 10 maddelik bir liste açıkladı.

Takvimler temmuz ayının 15’ini gösterdiğinde ise Türkiye’nin hain darbe teşebbüsünü engellemesinin ve demokrasisine sahip çıkmasının üzerinden tam bir yıl geçmişti. 15 Temmuz 2017 ilk defa tüm Türkiye’de ”Demokrasi ve Millî Birlik Günü” olarak kutlandı ve darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlerimiz özlemle anıldı.

Ağustos ayında PKK’nın Karadeniz’de yapılanması için Trabzon Maçka’ya sızan teröristlerin saklandığı yeri jandarmaya ihbar eden Eren Bülbül(15), PKK’lı teröristler tarafından şehit edildi.

Ekim ayına ise ABD ile vize krizi damgasını vurdu.

İşte, iyisiyle kötüsüyle 2017 böyle geçti. Umarım 2018 ülkemiz için sadece iyilik ve güzellik getirir.