Bodrum Zeus Haber

AMATÖR SİNEMACILARIN SERTİFİKA SEVİNCİ.

Haber Saati: 22.11.2012 00:40
Yazıları Büyüt    Yazıları Büyüt
AMATÖR SİNEMACILARIN SERTİFİKA SEVİNCİ.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘KARAGÖZ SİNEMA ATÖLYESİ’NİN İLK DÖNEM KURSİYERLERİ, SERTİFİKA SEVİNCİNİ YAŞADI.
- AMATÖR SİNEMACILAR SERTİFİKALARINI BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN ELİNDEN ALDI.


BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve sinema sanatına ilgi duyanlara yeni ufuklar açan ‘Karagöz Sinema Atölyesi’nin kursiyerleri sertifikalarını, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.


Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli tören, Karagöz Sinema Atölyesi kursiyerlerini, ailelerini ve sinema sanatına gönül veren Bursalıları bir araya getirdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 21 Ocak tarihinde başlatılan Karagöz Sinema Atölyesi’nin 27 hafta süren ilk döneminde oyunculuk, senaryo ve film yapım eğitimleri alan 280 kursiyerin yazıp, yönetip oynadığı 11 film ve 5 belgesel olmak üzere 16 kısa film sanatseverlerden büyük ilgi gördü.
Kursiyerlere sertifikalarını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sanatın ve sanatçının yanında olduklarını söyledi. Bursa’nın sinema sektörü için önemli bir plato özelliği taşıdığını kaydeden Başkan Altepe, “Kentimizin gerçek bir kültür başkenti olması ve bünyesinde bulunan değerlerin ortaya çıkarılmasıyla ilgili faaliyetlerimizi hızla sürdürüyoruz. Özellikle kent kimliği ve kültürüne yönelik yaptığımız çalışmalar her alanda sürüyor. Gerek somut eserlerin ayağa kaldırılması olsun, gerekse soyut olarak kültürümüzün canlandırılması bizim için çok önemli. Bursa bu konuda Türkiye’ye örnek” dedi.


“Bursa’da kendi sanatçılarımızı yetiştirelim istedik”
Sinemanın toplumsal kültürde önemli ve güçlü bir yeri olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Sinema sanatına sadece seyirci kalmayacağımızı göstermiş bulunuyoruz. Bursa’da her türlü birikim, güzellik var. Bursa’da kendi sanatçılarımızı yetiştirelim istedik. Sinema sanatının Bursa’da en güzel şekilde geliştirilip, Bursa’nın artık İstanbul’un gölgesinde kalmaması, kendine özgü değerlerini kendi sanatçılarıyla tanıtması amacıyla bu atölyeyi hayata geçirdik. Bursa’nın plakası 16 olduğu için arkadaşlarımızın ürettiği 16 filmi izlemenin sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.
Atölyenin tanıtım filminin de yar aldığı film gösterimleri sırasında, kursiyerler keyifli anlar yaşadı. Film gösterimlerinin ardından amatör sinemacılar, Başkan Altepe’ye ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi yetkililerine çalışmalarına sağladığı desteklerden dolayı teşekkür plaketi verdi. Galaya, ünlü oyuncular Selahattin Taşdöğen ile Topal Osman filminin başrol oyuncusu Reha Beyoğlu da katıldı.


Yeni dönem kayıtları devam ediyor
Karagöz Sinema Atölyesi’nin yeni dönemine katılmak isteyenler 30 Kasım Cuma gününe kadar http://sinema.bursa.bel.tr adresinden form doldurarak programa kayıt olabilirler.

Habere ait diğer resimler

Bu haberle ilgili yorumlar

 

Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © Bodrum Zeus Haber - 2017

Tasarım & Programlama: Invest Grup