Cenazeler Türkiye’de çok özel bir yere sahiptir. Birisi vefat ettiğinde, özellikle küçük şehirlerde anons yapılır ve tanıyan tanımayan bir çok kişi cenazeye davet edilir. Herkes işini gücünü bırakır ve cenazeye katılır. Çok yakın olanlar ise ölenin ailesinin yanında yer alarak acısını dindirmeye çalışır.

Cenaze de hiç kuşkusuz birçok kişi toplanır. Tabi bu kadar insan bir araya gelince hoş karşılanmayan bir takım olayların yaşanması da kaçınılmaz olur. Cami avlusunda toplanan halkın kendi aralarında konuşmaları, iş toplantıları, borçlu alacaklı tartışmaları ve rahmetli arkasından dedikoduların yapılmasına sahne olur. Günümüzde ise ünlü cenazeleri birçok kişinin şov yapma alanına dönüşmüştür.

Yakın zamanda Muğla’da yaşanan bir olayda, hoca helallik istediğinde rahmetlinin yakınının ”Helal etmiyorum” diye haykırması genelde helal vermeyle sonuçlanan cenazelerde ilginç bir anın yaşanmasına neden oldu ve hoca da bu durumda ne yapacağını şaşırdı.

Ülkemizde insanımız biraz abartmayı sever. Bu durumların bir örneği de cenazelerde yaşanır. Kendini tutamayan yakın inanılmaz bir çığlık ve feryatla bağırır. Bu durumdan etkilenen birçok kişi de ister istemez ağlamaya başlar. Çocukları derinden etkileyen bu durum, anlamsız bakışlara sahne olur.

Enteresan bir olay; Urfa’da bir polis cenazesinde göz yaşı döküp tabuta sarılan ve ağabeyimi götürmeyin diye haykıran kadının aile İlginç Haber yakınları tarafından tanınmaması ve hiç bir akrabalığının bulunamaması ile son zamanlarda yaşanan ilginç olaylardan biri. Kadını sağlık ekipleri bile sakinleştirmekte güçlük çekmişti.

Günümüzde artık cenazeler sosyal medya aracılığı ile de duyurulmakta. Yakınlar hemen telefona sarılıp ölüm ilanını verir. Böylece sosyal medya merasimi de başlatılmış olur. Gelecekte bu işlerin nasıl yürüyeceği konusunu, merak etmiyor değilim hani.

Milletçe duygularımız hassas. Bursa’da genç bir kişi, taksi durdurup İzmir’de yakını öldüğünü ve acilen gitmesi gerektiğini söyleyerek taksiye atlar. Taksiciye ne tutarsa ödeyeceğim der, 100 TL’lik benzin de alır. İzmir’de hastane önüne gelindiğinde adam taksiden fırlayıp kaçar. Taksici kovalasa da iş işten geçmiştir. Haberlerde yer alan konu herkesi düşündürmüştür.

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan bir olayda ise; tam cenaze namazı kılınacakken, polis ekiplerinin otopsi için herkesin önünden cenazeyi alıp götürmesi, şaşkın bakışmalara neden olmuştur.