Ülkemizde vatan borcu olarak görülen askerlik için çok sayıda kutlama düzenlenmektedir. Asker eğlenceleri ise genellikle askere gidecek olan kişinin gitmesine iki hafta kala başlar. Komşular, akrabalar ve arkadaşları askere gidecek olan gençleri evlerine davet etmeye başlar. Gençler için kuzu, tavuk ve horoz gibi hayvanlar kesilir ve ikram edilir. Aynı zamanda askere gidecek olan kişinin ailesi, asker uğurlama ziyaretleri düzenlemeye başlar.

Askere gidecek olan gencin evine ziyarete gelen kişiler yanlarında hediye olarak pasta, giyecek, tavuk veya baklava getirirler. Bazı akşamlarda ise gençler kendi aralarında toplanır, yemek yer ve eğlenirler. Askerlerin yola çıkmasından bir gün önce ise camiye gidilir. Önde imam olmak üzere arkada askerler ve halk hep beraber dua ederler. Dua merasimi yapıldıktan sonra ise askerler herkesle vedalaşmaya başlar. Aileden ve akrabalardan helallik alınır. İmamın duası ise, askere gidecek olan gençlerin vatana, millete hayırlı olması ve sağ salim geri dönmeleri yönündedir. Gençler, askere gidecekleri sabah, eğer yaşadıkları yer köy ise köy meydanında, şehir merkezi ise otobüs terminalinde toplanılırlar. Asker uğurlayan kişiler, araçlarla topluca yola çıkan askerlerin arkasından su döker. Bu su dökme ritüeli, askerlerin akan bir su gibi gidip, su gibi geri dönmeleri temennisini temsil eder.

Askere Giden Kişilere Çeşitli Hediyeler Verilir

Askere giden kişiye, askerdeyken harcayabilmesi ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için genellikle akrabaları, komşuları ve yakınları tarafından bir miktar para verilmektedir. Aynı zamanda uğurlama eğer toplu bir şekilde yapılıyorsa darbuka, saz, klarnet ve davul çalınarak askerlere moral verilmesi amaçlanır. Askerler uğurlandıktan sonra yakınları, askerlerin ailelerine “Allah kavuştursun” der.

Askerden Geri Dönüş

Eskiden askerden terhis olan gençleri haber veren müjdeciler olurdu. Bu müjdecilere de hediye olarak yiyecek, para, çorap gibi şeyler verilirdi. Askerin ailesi, arkadaşları ve diğer büyüklerinden gelmek isteyen kişiler varsa yanlarına bayrak alarak askeri karşılamak için yola çıkardı. Günümüzde genellikle her yere araç ile ulaşım kolay olduğu için bu gelenek artık yaşatılmıyor. Askere giden gençler ise döndükleri zaman akrabalarına askerdeyken onlara hediye olarak aldıkları çay, kına, başörtüsü gibi ufak hediyeleri verir.